logotype

Zasady

Zasady gry Jorkyball®

1. Gra 2 na 2 Jorkyball® jest sportem zabraniającym niebezpieczne formy kontaktu. Gra podlega zasadom "FAIR PLAY" 2 na 2 Jorkyball®

2. Uważa się za faul, każdy niebezpieczny kontakt, ataki od tyłu, wślizgi, grę niebezpieczną i każdą grę na czas.

3. Główna zasada 2 na 2 Jorkyball® polega na stworzeniu gry spektakularnej w dobrym stylu.

4. Mecz jest zakończony gdy jedna z drużyn zdobywa 3 na 5 przewidzianych setów.

5. Każdy set,za wyjątkiem  5-ego, kończy się gdy drużyna zdobywa 7 bramek.

6. Natomiast w 5tym secie są obowiązkowe, oprócz 7 bramek, co najmniej różnica 2 bramek  pomiędzy dwoma drużynami (np. 7/5). Z braku tej różnicy przy 11tej bramce (bądź 11-9), zawodnicy podchodzą do 5 strzałów karnych, strzelanych przez napastników każdej drużyny.Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej bramek z 5 karnych.

7. Każda ekipa składa się z jednego napastnika i jednego obrońcy.

8. Drużyna, która strzeli bramkę rozpoczyna grę.

9. Gra odbywa się na całkowicie lub częściowo przeszklonych kortach o wymiarach:

Jestem Obrońcą

• Przy rozpoczęciu gry przeciwnika, ustawiam się w moim polu rozpoczęcia gry.
  • Nie mogę pozostać w tym polu dłużej niż 10 secund, w przeciwnym razie rzut wolny przeciwko mojej drużynie.
  • To ja wprowadzam piłkę w grę, ustawiając ją w tym polu.
  • Przy rzucie wolnym przeciwnika, ustawiam się na linii białej mojego pola rozpoczęcia gry.
  • Nie mogę przekroczyć linii środkowej bez piłki, w przeciwnym razie rzut wolny przeciwko mojej drużynie.
  • Nie mogę prowadzić piłki poza linię rzutu karnego drużyny przeciwnej,w przeciwnym razie rzut wolny przeciwko mojej drużynie.
  • Nigdy nie mogę unieruchomić piłki, w przeciwnym razie rzut wolny przeciwko mojej drużynie .
  • Mogę strzelać bramki w każdym momencie meczu, rozpoczynając grę lub przy pomocy ścian i sufitu.
  • Przy drugim secie, staję się obowiązkowo napastnikiem (żadnej zmiany w trakcie setu).

Jestem napastnikiem

• Przy rozpoczęciu gry mojego obrońcy, ustawiam się w moim polu rozpoczęcia gry.
  • To ja strzelam rzuty wolne i rzuty karne.
  • Przy rzucie wolnym lub karnym przeciwnika, ustawiam się przy ścianie w polu przeciwnika.
  • Mogę poruszać się wszędzie, za wyjątkiem pola rozpoczęcia gry przeciwnika, w przeciwnym razie rzut wolny przeciwko mojej drużynie .
  • Mogę strzelać bramki w każdym momencie meczu przy pomocy ścian i sufitu
  • Przy drugim secie, staję się obowiązkowo obrońcą (żadnej zmiany w trakcie setu).